Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου Απάντηση στο: Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

#1327

Για να λέμε την αλήθεια, Τρύφωνα, το PS ίσως να μη χρειάζεται ειδικό εγχειρίδιο, με δεδομένο ότι είναι ένα πολύ εύχρηστο πρόγραμμα, με δυνατότητες που καλύπτουν και με το παραπάνω τόσο τους περιστασιακούς όσο και τους απαιτητικούς χρήστες, ενώ και οι συχνές αναβαθμίσεις ενσωματώνουν συνεχώς νέα χρήσιμα στοιχεία. Αυτό είναι κάτι που οφείλουμε να το πιστώσουμε στον Τάκη και να του βγάλουμε το καπέλο γι αυτό.

Το πρόβλημα βρίσκεται στη διασύνδεση με τα ΒΜ και στα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν στην αλληλεπίδραση των δύο προγραμμάτων.

Ένα παράδειγμα: είναι ένα κλικ να προσθέσεις ένα επιπλέον ζεύγος σε ένα Howell 4 τραπεζιών στο PS. Μετά πας, επεμβαίνεις λίγο με το χέρι στις εγγραφές και όλα καλά. Το να μεταφερθεί όμως όλο αυτό στα ΒΜ κατά τη διάρκεια μιας ημερίδας που έχει ήδη ξεκινήσει δεν είναι και τόσο απλό, ειδικά για κάποιον άπειρο χρήστη.

Τέτοια πράγματα, κατά τη γνώμη μου, είναι αυτά για τα οποία θα έπρεπε να υπάρχουν οδηγίες, όπως φυσικά και ένα troubleshooting σε ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία των δύο προγραμμάτων, ή καλύτερα για την περίπτωση της διακοπής επικοινωνίας μεταξύ τους και τον κίνδυνο απώλειας δεδομένων. Για το πώς θα στηθεί μια ημερίδα στην οποία δε θα υπάρξουν απρόοπτα δε νομίζω να χρειάζεται κανείς αναλυτικές οδηγίες.

Θα μπορούσα να δώσω κι άλλα παραδείγματα που απαιτούν πιο λεπτούς χειρισμούς, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.