Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #1326

    ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ να είμαι βοηθός

    Άλλωστε ούτε και στην Τζιά υπάρχει τέτοιο θέμα. Αφιλοκερδώς για να βοηθήσουμε την πραγματοποίηση των μικρών μας ημερίδων

    Πάντως μέχρι τώρα δεν μου πρότεινε κανείς να πάω για βοηθός (επίσημα).  Και στις διαπροσωπικές μας σχέσεις και τα pr, εμείς οι “επαρχιώτες” υστερούμε.

    Χαίρομαι επίσης που πολλοί άλλοι συνάδελφοι τονίζουν και συμφωνούν με την ιδέα του ενιαίου εγχειριδίου διαιτησίας που η γνώση του θα είναι και βασική προυπόθεση  για να γίνει κάποιος διαιτητής ή Διευθυντής αγώνα που και εγώ πιστεύω ότι είναι και το πιό σωστό. ( αν και πρακτικά είναι νομίζω διεθνής όρος το director και δύσκολα μπορεί να αλλάξει).

     

     

    #1327

    Για να λέμε την αλήθεια, Τρύφωνα, το PS ίσως να μη χρειάζεται ειδικό εγχειρίδιο, με δεδομένο ότι είναι ένα πολύ εύχρηστο πρόγραμμα, με δυνατότητες που καλύπτουν και με το παραπάνω τόσο τους περιστασιακούς όσο και τους απαιτητικούς χρήστες, ενώ και οι συχνές αναβαθμίσεις ενσωματώνουν συνεχώς νέα χρήσιμα στοιχεία. Αυτό είναι κάτι που οφείλουμε να το πιστώσουμε στον Τάκη και να του βγάλουμε το καπέλο γι αυτό.

    Το πρόβλημα βρίσκεται στη διασύνδεση με τα ΒΜ και στα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν στην αλληλεπίδραση των δύο προγραμμάτων.

    Ένα παράδειγμα: είναι ένα κλικ να προσθέσεις ένα επιπλέον ζεύγος σε ένα Howell 4 τραπεζιών στο PS. Μετά πας, επεμβαίνεις λίγο με το χέρι στις εγγραφές και όλα καλά. Το να μεταφερθεί όμως όλο αυτό στα ΒΜ κατά τη διάρκεια μιας ημερίδας που έχει ήδη ξεκινήσει δεν είναι και τόσο απλό, ειδικά για κάποιον άπειρο χρήστη.

    Τέτοια πράγματα, κατά τη γνώμη μου, είναι αυτά για τα οποία θα έπρεπε να υπάρχουν οδηγίες, όπως φυσικά και ένα troubleshooting σε ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία των δύο προγραμμάτων, ή καλύτερα για την περίπτωση της διακοπής επικοινωνίας μεταξύ τους και τον κίνδυνο απώλειας δεδομένων. Για το πώς θα στηθεί μια ημερίδα στην οποία δε θα υπάρξουν απρόοπτα δε νομίζω να χρειάζεται κανείς αναλυτικές οδηγίες.

    Θα μπορούσα να δώσω κι άλλα παραδείγματα που απαιτούν πιο λεπτούς χειρισμούς, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.

    #1328

    αλήθεια, κάποια στιγμή πρέπει να καταργηθεί αυτός ο τίτλος και να μετατραπεί σε Διευθυντής Αγώνα

    Για δες αυτό… [ εικόνα ]

    #1329

    Ένα παράδειγμα: είναι ένα κλικ να προσθέσεις ένα επιπλέον ζεύγος σε ένα Howell 4 τραπεζιών στο PS. Μετά πας, επεμβαίνεις λίγο με το χέρι στις εγγραφές και όλα καλά. Το να μεταφερθεί όμως όλο αυτό στα ΒΜ κατά τη διάρκεια μιας ημερίδας που έχει ήδη ξεκινήσει δεν είναι και τόσο απλό, ειδικά για κάποιον άπειρο χρήστη.

    Ίσως το πιο απλό πράγμα που υπάρχει, στα ζεύγη. Τερματισμός λειτουργίας και νέα αποστολή. Η ημερίδα συνεχίζεται στα Bridgemate από το σημείο που σταμάτησε.

    #1330

    Πάντως μέχρι τώρα δεν μου πρότεινε κανείς να πάω για βοηθός (επίσημα).  Και στις διαπροσωπικές μας σχέσεις και τα pr, εμείς οι “επαρχιώτες” υστερούμε.

    Είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα απ’ ότι νομίζεις, Θανάση: ένα mail στην ΕΟΜ (ή και σε σωματεία που διοργανώνουν μεγάλους αγώνες), όπου να περιγράφεις ότι θέλεις να συμμετέχεις επικουρικά ως βοηθός σε αγώνες, εθελοντικά, για περαιτέρω εκπαίδευση και απόκτηση εμπειρίας. Εκτιμώ ότι σύντομα θα λάβεις πρόσκληση.

    #1332

    Ένα αντίγραφο από το εγχειρίδιο του κου Γλυκή, θα το ήθελα Τάκη. Μου αρέσουν κάτι τέτοιες ανασκαφές!

    Θανάση, φυσικά και υστερούμε. Στην ίδια αίθουσα ήμασταν στη ΓΣ του Οκτωβρίου και ένα “γεια” δεν είπαμε ο ένας στον άλλον! Να σου πω και κάτι όσον αφορά το “αφιλοκερδώς”. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να γίνεται καθώς έτσι δεν μπορεί το σωματείο σου να έχει απαιτήσεις από εσένα, ούτε εσύ από το σωματείο και την αίθουσα (δε μιλάω για σένα προσωπικά εννοείται). Ούτε όμως να τους χρεώσεις και στο κόκκαλο. Το μεράκι σου ή όπως θες να το πεις, πρέπει να αποζημιώνεται, όπως και το διάβασμα που έχεις ριξει και τα σεμινάρια που έχεις παρακολουθήσει για να φτάσεις το επίπεδό που έχεις. Είναι ένα κίνητρο και για σένα, ώστε να το “ψάχνεις” λίγο παραπάνω και να επιδιώκεις βελτίωση των γνώσεών σου. Δεν θα πλουτίσεις από μία αποζημίωση της τάξεως των €5/τραπέζι ας πούμε αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου με περισσότερη όρεξη.

    Φίλιππε, η αντιμετώπιση συχνών προβλημάτων των BM αναφέρεται σε αυτό που γράφω. Δυστυχώς όμως, κάποιος πρέπει να διαβάσει αναλυτικά και πολλές φορές το manual τους για να έχει πλήρη επίγνωση του τι συμβαίνει. Και για να το κάνει αυτό, περέπει να γνωρίζει αγγλικά. Κάποια στιγμή, είχα πει στον Τάκη ότι σκόπευα να μεταφράσω το εγχειρίδιο, το BCS και το firmware των τερματικών αλλά μετά την ενημέρωσή του ότι α) ο κατασκευαστής δεν είναι και πολύ συνεργάσιμος ούτε δεκτικός σε feedback και β) ότι οι δυνατότητες μνήμης των τερματικών ίσως δεν είναι αρκετές για την αποθήκευση ελληνικού σετ χαρακτήρων, δεν το ξεκίνησα ποτέ. Συμφωνώ ότι το “στήσιμο” μιας απλής ημερίδας, μόνο σε κάποιον που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με τη διαιτησία μπορεί να φανεί πραγματικά χρήσιμο και ότι άλλα πράματα μας καίνε. Θεωρώ όμως απαραίτητο να φαίνεται όλη η ροή εργασιών κάπου καθώς ο μέσος παίκτης ημερίδας σωματείου δεν έχει ιδέα τι χρειάζεται ώστε να έρθει στις 7 το απόγευμα, να παίξει 24 διανομές, να πάρει και τίποτα μαύρα και να πάει σπιτάκι του χαρούμενος. Δεν τον νοιάζει κιόλας, αλλά καλό είναι να μπορεί να μάθει ψάχνοντας.

    #1333

    ο κατασκευαστής δεν είναι και πολύ συνεργάσιμος ούτε δεκτικός σε feedback

    Από εκεί ξεκινούν σχεδόν όλα τα προβλήματα που έχουμε. Τον είχα πρωτοσυνταντήσει το 2000 στο Μαστρίχτ, ενώ ακόμη τα BM ήταν σε πειραματικό στάδιο, όπου μας έκανε επίδειξη. Του είχα πει, από τότε, ότι θα πρέπει να φτιάξει ένα κατάλληλο πρόγραμμα (Application Programming Interface – API ονομάζεται στα λημέρια μου), που θα έδινε τη δυνατότητα σε αυτόν που προγραμματίζει το scroring πρόγραμμα να “μιλά” απευθείας με τον server, χωρίς να υπάρχει άλλος ενδιάμεσος (Bridgemate Control Software). Αρνήθηκε πεισματικά.

    Σε άλλη ευκαιρία του είχα πει να μη χρησιμοποιεί βάση Access γιατί είναι παρωχημένη τεχνολογία και πολύ βαριά, σε σχέση με εναλλακτικές (πχ SQLite), αλλά ούτε σε αυτό δε με άκουσε. Θα έχεις δει τι συμβαίνει με τον υπολογιστή που “παγώνει” όταν ξεκινάει το BCS – αυτό οφείλεται στην Access.

    #1334

    Παρόλο που το σύστημα μας έχει λύσει τα χέρια, συμφωνώ ότι η τεχνολογία του είναι του 90. Τη θυμάμαι αυτή την κουβέντα για το ΑΡΙ από όταν ο όμιλός μας αγόρασε το σύστημα και σε είχα πρήξει με κάτι απορίες. Δεν ξέρω αν συμφωνώ εντελώς με την κατάργηση του “μεσάζοντα”, πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει κάτι περισσότερο για λόγους καταγραφής ενεργειών. Επιπλέον, ο τύπος απευθύνεται σε διεθνή αγορά. Το ότι εσύ έχεις φτιάξει ένα πρόγραμμα σε σύγχρονο περιβάλλον, δεν είναι και η νόρμα παγκοσμίως. Βλέπε απλά ACBLScore, δε χρειάζεται να πω τίποτα άλλο.

    Προσωπικά έβαλα τα γέλια όταν είδα ότι το σύστημα χρησιμοποιεί Access 97. Και δεν είναι το μόνο θέμα που παρουσιάζει μεγάλη τρύπα στην ασφάλεια και ακεραιότητα του συστήματος, αλλά μην πλατιάζω γιατί είμαι και λίγο παρανοϊκός με αυτή.

    Το κυριότερο θέμα για μένα είναι ότι πληρώνουμε πολλά λεφτά για τερματικά με την υπολογιστική δύναμη ρολογιού Κάσιο. Ναι, αυτα με το κομπιουτεράκι…

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.