Perfect Score / Bridgemates "Στήσιμο" τελικού ομάδων.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #845

    Οι περισσότεροι από εμάς, προφανώς και έχουμε «επάρκεια» στη χρήση PS και BM. Άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο και άλλοι σε επίπεδο Master.

     

    Κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα. Άλλα, με κατανόηση των κανονισμών και της λειτουργίας του προγράμματος, βγαίνουν με τη λογική. Κάποια άλλα όμως, χρειάζονται ειδικούς χειρισμούς. Και για το τελευταίο, μου γεννήθηκε η απορία μετά τη συμμετοχή μου στον πρόσφατο τελικό Ομάδων Όπεν που θα έχει ΚΑΙ υπερτελικό. Και εννοώ για τον τρόπο με τον οποίο «στήνεται» κάτι τέτοιο στο Perfect Score.

     

    Τα δεδομένα μας, είναι τα εξής:

    20 Ομάδες που προέκυψαν από Προκριματικό 57 Ομάδων.

    3 στάδια διεξαγωγής

    Α’ Στάδιο: 2 όμιλοι των 10 ομάδων (Α-Β) που παίζουν μεταξύ τους ένα πλήρες Round Robin 9 γύρων. Αυτό μας δίνει αποτέλεσμα Α1-Α10 και Β1-Β10.

    Β’ Στάδιο: Οι πέντε πρώτοι των αρχικών ομίλων (Α1-Α5 και Β1-Β5) σχηματίζουν τον όμιλο Γ όπου παίζουν «χιαστί» (Α vs Β) ενώ οι υπόλοιποι (Α6-Α10 και Β6-Β10) σχηματίζουν τον Όμιλο Δ όπου παίζεται ένα Swiss κατάταξης 3 γύρων. Αυτό μας δίνει αποτέλεσμα Γ1-Γ10 και Δ1-Δ10. Οι ομάδες Γ1-Γ10 έχουν τελική κατάταξη 1-10 και οι Δ1-Δ10 έχουν κατάταξη 11-20.

    Γ’ Στάδιο: Οι ομάδες 1-6 (Γ1-Γ6) παίζουν υπερτελικό σε ένα πλήρες Round Robin για τον καθορισμό των θέσεων 1-6 ενώ οι θέσεις 7-20 έχουν καθοριστεί στο Β’ Στάδιο.

    Στις μεταβάσεις από το Α στο Β και από το Β στο Γ, υπάρχει carry over με ιδιαίτερες προϋποθέσεις για κάθε περίπτωση, καθώς και πριμοδότηση σε Vp αναλόγως κατάταξης. Αυτό το αφήνω έξω από τα επόμενα, πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο να ρυθμιστεί.

    Πως στήνουμε κάτι τέτοιο στο Perfect Score ώστε να έχουμε ένα τελικό αρχείο που να απεικονίζει τη σωστή κατάταξη και τα Master Points?

    Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να δουλέψει ως εξής:

    Α’ Στάδιο

    Ανοίγουμε 2 αρχεία Ομάδων Round Robin στο PS. Στο ένα βάζουμε τον όμιλο Α και στο άλλο τον όμιλο Β. Στην ένδειξη «Πανελλήνιο» επιλέγουμε «Ναι – Τελικός», βαθμίδα 1<sup>η</sup> και τραπέζια προκριματικού 57. Στις παραμέτρους BM δίνουμε Ανοιχτό, τομέας Α, πρώτο τραπέζι 1 και Κλειστό, τομέας Α, πρώτο τραπέζι 11 και αντίστοιχα για το Β’ όμιλο. Κάνουμε το Round Robin μας.

    Β’ Στάδιο

    Ανοίγουμε 2 αρχεία Ομάδων στο Ps και κάνουμε εισαγωγή στοιχείων και στα δύο, ΚΑΙ από τα δύο αρχεία του Α’ Σταδίου. Από το κάθε νέο αρχείο, σβήνουμε τις ομάδες που πρέπει να βρίσκονται στο άλλο αρχείο (δηλ από το αρχείο του ομίλου Γ σβήνουμε τις ομάδες του ομίλου Δ και αντίστροφα). Στο ένα αρχείο (Γ) κάνουμε τις Συναντήσεις Α1-Α5 vs Β1-Β5 και διαγράφουμε τις υπόλοιπες (Α1-Α5 vs Α1-Α5 και Β1-Β5 vs Β1-Β5) ενώ στο άλλο κάνουμε ένα Swiss 3 γύρων. Μετά, ανοίγουμε ένα νέο αρχείο και κάνουμε εισαγωγή ΟΛΩΝ των στοιχείων από τα δύο αρχεία του Β’ Σταδίου. Επίσης, εισάγουμε ΜΟΝΟ τις συναντήσεις από τα δύο αρχεία του Α σταδίου. Αυτό, μας δίνει την τελική κατάταξη πριν τον Υπερτελικό καθώς και Master Points.

    Γ’ Στάδιο

    Ανοίγουμε ένα νέο αρχείο Ομάδων στο Ps και κάνουμε εισαγωγή όλων των στοιχείων από το τελικό αρχείο ομάδων του Β σταδίου. Σβήνουμε τις Ομάδες Γ7-Γ10 και κάνουμε RR 5 γύρων. Μετά, ανοίγουμε ένα τελευταίο αρχείο, κάνουμε εισαγωγή από το τελικό αρχείο του Β’ σταδίου ΟΛΩΝ των στοιχείων και κάνουμε και εισαγωγή ΜΟΝΟ των εγγραφών από το αρχείο του Γ’ Σταδίου ώστε να πάρουμε την τελική κατάταξη. Εννοείται ότι σε όλες τις μεταβάσεις, έχουμε φροντίσει carry over και πριμοδοτήσεις.

     

    Υπ’ όψιν ότι όλα τα παραπάνω, είναι θεώρηση. Δεν έχω κάνει κάποιο simulation και θα εντυπωσιαστώ αν το πέτυχα 100%.

     

    Καλό είναι ο Τάκης και οι διαιτητές που έχουν εμπειρία σε τέτοιο στήσιμο να μην απαντήσουν αμέσως ώστε να μπορέσει να συζητηθεί από τους υπόλοιπους πρώτα. Και ναι, ξέρω, είμαι άρρωστος: αντί να σκέφτομαι στο αεροπλάνο καμιά διανομή που έκανα φύρα, σκέφτομαι setup στο PS…

    #847

    Το περίεργο είναι που έχεις Internet στο αεροπλάνο.

    #851

    Το σκέφτηκα στο αεροπλάνο, δεν το ποστάρισα στο αεροπλάνο 😀

    #1118

    Από ότι φαίνεται, δεν έχει κανείς ιδιαίτερη όρεξη να το ερευνήσει!

     

    Ας το πάρει το ποτάμι, Τάκη, μολόγα το: πως γίνεται?

    #1314

    Κάπως έτσι θα το είχα κάνει κι εγώ. Αλλά νομίζω πιο κατάλληλοι γι αυτό είναι να απαντήσουν αυτοί που πραγματικά διαιτητεύουν τους τελικούς των ομάδων – κάτι που κάνει εξαιρετικά απίθανο το να πάρεις απάντηση εδώ μέσα.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.