Perfect Score / Bridgemates Νέες δυνατότητες Bridgemate!

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #1476

    Με την καινούρια έκδοση του BCS (3.9.6) καθώς και με την καινούρια έκδοση της εφαρμογής (3.0.1/3.0.2) έχουμε νέες δυνατότητες για το σύστημα Bridgemates! Δεν έχω δοκιμάσει κάποια ακόμα, θα δοκιμάσω κάτι την Τετάρτη, οπότε απλά τα αναφέρω όπως τα διάβασα.

    1. Δυνατότητα υποστήριξης online παιχνιδιών χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα Pianola. Φαντάζομαι ότι αφού ανοίξουμε το τουρνουά μας στο perfect score και κάνουμε αποστολή εγγραφών, με την εφαρμογή ενεργή, η πλατφόρμα διαβάζει τα δεδομένα από το Server της εφαρμογής, επικοινωνεί με το BCS μέσω αυτού και τα αποτελέσματα από το online τουρνουά μας εμφανίζονται στο Perfect Score.
    2. Δυνατότητα υποστήριξης hybrid αγώνων. Ένας τουλάχιστον τομέας live και ένας τουλάχιστον τομέας online. Από ότι διαβάζω, αυτή η δυνατότητα έχει και κάποια χρέωση.
    3. Δυνατότητα επεξεργασίας score απευθείας από την εφαρμογή για τους Διαιτητές. Αυτό θα το δοκιμάσω την Τετάρτη, περισσότερο για να δω αν κάνει log τις αλλαγές καθώς μιλάει για επεξεργασία και όχι για διαγραφή/επανεισαγωγή.
    4. Δυνατότητα χρήσης της εφαρμογής ως terminal. Είτε σε συνδυασμό με άλλα Terminals, είτε κατά μόνας. Αυτό από ότι διαβάζω, έχει κάποιο κόστος χωρίς να μπορώ να βρω λεπτομέρειες (αγορά Bridgemate Credits). Μου αρέσει σαν ιδέα καθώς η “αισθητική” και η λειτουργικότητα των terminals είναι επιεικώς απαράδεκτη, οθόνη της πλάκας, έλλειψη φωτισμού κλπ, για τα λεφτά που πληρώνουμε! Από ότι φαίνεται, ο φίλος μας ο κατασκευαστής δεν έχει σκοπό να φτιάξει κανένα άλλο μηχάνημα της προκοπής οπότε σου λέει “πάρε tablet και πλήρωσέ με για να το χρησιμοποιείς με το σύστημά μου”. Φυσικά προϋποθέτει απρόσκοπτη σύνδεση internet, και δεν ξέρω και τι θέματα ασφάλειας υπάρχουν αν δεν το δοκιμάσω.

    Το 1 και το 2 ξέρω ότι δεν προβλέπονται από τους κανονισμούς οπότε αν ασχοληθώ, θα το κάνω μόνο εγκυκλοπαιδικά. Το 3, για να δουλέψει σωστά θα πρέπει να γίνουν κάποια πράγματα. Αυτή τη στιγμή, αν χρησιμοποιούμε την εφαρμογή και έχουμε μαρκάρει 3 χρήστες ως TD, έχουν διαθέσιμα τα στοιχεία της ημερίδας και οι 3. Ανεξαρτήτως που βρίσκονται. Πράγμα που σημαίνει ότι είτε πρέπει πριν γίνει το upload να μπαίνουμε και να μαρκάρουμε/ξεμαρκάρουμε αναλόγως, είτε να δοθεί η δυνατότητα στην εφαρμογή να “διαβάζει” τον διαιτητή και τους βοηθούς του από το Perfect Score. Θα το τεστάρω την Τετάρτη παρόλα αυτά. Για το 4, θα πρέπει να δω το κόστος για να αποφανθώ αν αξίζει. Μπορεί σίγουρα να είναι χρήσιμο σε κάποιες “έκτακτες” περιπτώσεις (πχ ένα παράλληλο τουρνουά ή ένας επιπλέον τομέας σε διαφορετικό χώρο εκτός εμβέλειας Bridgemate Server, ή αν για κάποιο λόγο χρειαστούμε έξτρα bridgemates), αλλά για μόνιμη λύση αξίζει μόνο αν το κόστος είναι “βατό”.

    Θα επανέλθω την Πέμπτη με αποτελέσματα από τη δοκιμή.

    #1481

    Έκανα λοιπόν μια δοκιμή για την περίπτωση 3 στο πόδι. Με εμένα μαρκαρισμένο ως TD στην εφαρμογή, έπαιζα κιόλας, παρατήρησα ότι με άφηνε να αλλάξω σκορ διανομών του τελευταίου γύρου που είχα παίξει. Έκανα τη δοκιμή στον τελευταίο γύρο και η αλλαγή πέρασε μόνο σε αυτά που εμφανίζει η εφαρμογή. Ούτε στο BCS ήρθε, ούτε φυσικά στο Perfect Score. Οπότε πρόκειται για άχρηστη λειτουργία, μέχρι τουλάχιστον να τη φτιάξουν.

     

    Όσοι κατεβάσουν την έκδοση 3.9.6 του BCS, δεν θα παρατηρήσουν καμία διαφορά, ούτε θα χρειαστεί κάποια ρύθμιση, καθώς για να ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία, θα πρέπει να τσεκαριστεί το ανάλογο κουτάκι στα App Settings στο BCS και φυσικά να ενεργοποιηθεί από το Club Login της εφαρμογής.

     

    Το Σάββατο που (μάλλον) έχω να κάνω ένα refresher course επί των Bridgemates στους άλλους διαιτητές του ομίλου, θα κάνω και δοκιμές για εισαγωγή σκορ χωρίς να είμαι μαρκαρισμένος TD, αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.