Γενικά θέματα Ανεπαρκής αγορά Απάντηση στο: Ανεπαρκής αγορά

#733

Καλημέρα.

Επιτρέψτε μου να ξεκινήσω από το υ/γ του Μίλτου.

Σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση το κοντρ να θεωρηθεί συγκρίσιμη δήλωση με το 1ΧΑ, είτε στο φυσικό είτε στο 2/1 (εδώ δεν είναι η Lebensohl  με τα δύο βήματα, που δείχνει ακριβώς το ίδιο χέρι, αν ανατρέξουμε λίγο στα παραδείγματα στο σχολιασμό).

Κι ερχόμαστε στο προκείμενο.

Νομίζω ότι ένα σημείο που πρέπει να εστιάζουμε ως διαιτητές είναι η επισήμανση του Μίλτου για το επίπεδο του παίκτη που διαπράττει την παράβαση και την πιθανότητα να γνωρίζει εκείνη τη στιγμή ότι αυτό μπορεί να αποβεί προς όφελος του.

Αν ο παίκτης μας έχει δώσει τέτοια δικαιώματα – κι αυτό πρέπει να έχει συμβεί περισσότερες από μία φορές – τότε μπορούμε να πάμε στον 72Γ και να τον στήσουμε και στα 6 μέτρα αν θέλετε αλλά, πείτε μου, πόσες φορές το έχει κάνει αυτό οποιοσδήποτε από εμάς στον όμιλο του, όπου όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας και – ενίοτε – θα πάμε και για καμιά μπύρα μετά το τουρνουά; Και πάλι όμως, εδώ δε φαίνεται να είναι αυτή η περίπτωση.

Αν τώρα πάμε στον 84, όπως προτείνει ο Τρύφωνας, τότε ανοίγουμε κακή φάμπρικα. Θα καταλάβαινα τους Β/Ν να ζητούν επανόρθωση αν το σκορ ήταν 2+1 αντί για 4-1, αλλά τώρα τι θέλουν; Γαλαξιακό τοπ επειδή ο εκτελεστής λίχνιζε τα φύλλα;

Νομίζω ότι το μόνο που θα καταφέρουμε με αυτό τον τρόπο σε βάθος χρόνου είναι να διώξουμε από τους ομίλους μας τους νέους (ή μέτριους) παίκτες, οι οποίοι – λόγω άγνοιας κανονισμών – γίνονται πολλές φορές έρμαιο των πιο έμπειρων και η συνέχεια είναι: «Ναι, αλλά την άλλη φορά που το κάνατε αυτό εσείς, εγώ δε φώναξα το διαιτητή!». Φαντάζομαι όλοι το έχετε δει το έργο…

Η δική μου ετυμηγορία θα ήταν: «no harm done, το σκορ στέκει, έτσι κι αλλιώς τα ίδια θα παίρνατε και κόντρα σε έναν έμπειρο εκτελεστή που θα έπαιζε 4 κούπες».  Σκοπός μου είναι να εφαρμόζω το πνεύμα κι όχι το γράμμα του Νόμου, ειδικά στις ημερίδες του ομίλου μου. Για τον τελικό των Masters το ξανασυζητάμε.

ΥΓ1. Είναι σα να κερδίζεις πέτσινο πέναλτι, να το στέλνεις στα πουλιά και μετά να τρως και κίτρινη για θέατρο.

ΥΓ2. Πριν από πολλά χρόνια, ο αείμνηστος Γεώργιος Ράλλης είχε αναφωνήσει στη διάρκεια κάποιου τουρνουά: «Αυτές οι τέσσεγεις κούπες με τους 28 πόντους δε βγαίνουν με τίποτα». Τα αποτελέσματα στα scoresheets  ήταν: 4-1, 4-1, 4-1, ατάκα Ράλλη, 3=, 3= , 2+1,… Τι θα επιδικάζατε σε όποιον έτρεχε σε σας για επανόρθωση;