Γενικά θέματα Ανεπαρκής αγορά Απάντηση στο: Ανεπαρκής αγορά

#722

Για να μπορέσω να καταλήξω σε συμπέρασμα, θα πρέπει να μάθω τι παίζουν οι Α/Δ. Από το αρχικό 1ΧΑ, συμπεραίνω ότι παίζουν 2/1, άλλως γιατί να μην αγοράσει εξ’ αρχής 2 θεωρώντας ότι έχει περάσει πάσο ο ΑΣΔ? Αν ισχύουν όλα αυτά, πολύ πιθανόν να στοιχειοθετείται παράβαση του Ν72Γ. Αν καταλήξουμε λοιπόν σε αυτό το συμπέρασμα, τότε θα πρέπει να επαναφέρουμε την τάξη: 4-3 και για τους δυο άξονες – Ν72Γ/Ν27Δ/Ν12Γ1. Ίσως και μία διαδικαστική ποινή στις ΑΔ για την “πονηριά”? Από τη στιγμή που “επαναλαμβάνετε τις επιλογές που έχει η Ανατολή, με τις συνέπειες τους” (σόρι για τη διόρθωση Μίλτο, μου βγαλε το μάτι!), η Α αγοράζει έχοντας πλήρη επίγνωση ότι αγοράζει το τελικό συμβόλαιο. Για μένα, καλύτερα να είχε περάσει πάσο αντί να αγοράσει 2. Πάλι δεν πρόκειται για συγκρίσιμη δήλωση, αλλά είναι πιο “τίμια”. Και μετά, δεν νομίζω να διαμαρτυρηθούν οι ΒΝ “αν δεν γινόταν η ανωμαλία θα μας παίζανε 2 και θα μας τις φοράγανε”…

 

Φυσικά, θέλει πολλή προσοχή η επίκληση στον 72Γ καθώς είναι πιθανόν να πέσουμε και σε παρεξηγησιάρη (εμένα είπες κλέφτη ΡΕ?) και να βρεθούμε σε άσχημη θέση, ιδιαίτερα αν μας δώσει τίποτα “ερωτικές συμβουλές” που πιθανόν να αφορούν και άλλα μέλη της οικογένειάς μας, ζώα κλπ και πρέπει να τον στείλουμε ΠΣ μετά…

 

Λαμβάνουμε πάντα υπόψιν και το επίπεδο των ΑΔ για να κρίνουμε αν έχουν πλήρη κατανόηση των συνεπειών. Χτες, παλιά κιόλας παίκτρια, μου φώναξε διαιτητή στην αγορά

Δύση Βορράς Ανατολή Νότος
Pass 1 1NT 2
2NT* 3 Pass Pass
4 Pass Pass Pass

επειδή εξήγησα το 2ΝΤ ως “μου ζητάει να πω 3” και είχε δίχρωμο χέρι με , δηλώνοντας κιόλας φωναχτά στο τραπέζι ότι “θα τα δείτε κιόλας, αλλά έχω σπαθιά/κούπες”…