Γενικά θέματα Σημεία των καιρών (Μπριτζ και Covid) Απάντηση στο: Σημεία των καιρών (Μπριτζ και Covid)

#1494

Καλημέρα.

Επιτρέψτε μου να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Αρχικά να τονίσω ότι κανένας παίκτης στο δικό μας όμιλο δεν έρχεται με πρόθεση να προκαλέσει φασαρία και αναστάτωση και πιστεύω ότι το ίδιο συμβαίνει και στους υπόλοιπους ομίλους ανά την Ελλάδα (δε διανοούμαι ότι κάποιος θα ξεκινήσει από το σπίτι του να πάει να διασκεδάσει – γιατί περί αυτού πρόκειται – και να έχει λυμένο το ζωνάρι του για καυγά επειδή κάποιος μπορεί να έχει διαφορετική άποψη από τη δική του).

Από τη στιγμή, λοιπόν, που όλοι γνωρίζουν τα υγειονομικά πρωτόκολλα και έρχονται να παίξουν στην ημερίδα, αυτό σημαίνει ότι αποδέχονται ρητά την προκήρυξη του αγώνα. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για τους διοργανωτές, οι οποίοι δε μπορούν να ερμηνεύουν κατά το δοκούν έναν σαφέστατο κανονισμό.

Τώρα, αν σε έναν όμιλο, στον οποίο όλοι έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού (ή νόσησης), το ΔΣ αποφασίσει να παραβιάσει το πρωτόκολλο και να επιτρέψει (εν κρυπτώ) τη διεξαγωγή αγώνων παραβλέποντας την υποχρέωση για χρήση μάσκας σε κλειστό χώρο, τότε θα πρέπει να είναι έτοιμο να υποστεί και τις νομικές συνέπειες αυτής της απόφασης αν κάτι στραβώσει.

Ποιος όμως θα μπλέξει πρώτος αν σκάσει στον όμιλο κανένα μικτό κλιμάκιο για έλεγχο; Θα πόνταρα ότι έχω στη τσέπη μου (περίπου 1 ευρώ και 33 λεπτά) ότι θα είναι ο εκπρόσωπος του διοργανωτή, δηλαδή ο διαιτητής.

Επειδή δε θέλω κάτι τέτοιο να συμβεί σε μένα, δε θα δεχόμουν να διευθύνω έναν αγώνα στον οποίο δε θα τηρούνται τα απαραίτητα μέτρα, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με αυτά, άσχετα αν μου φαίνονται ελλιπή ή υπερβολικά.

FYI, σε όλο αυτό το διάστημα ισχύος των μέτρων, όλοι οι συμμετέχοντες στις ημερίδες μας είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους, απλά καμιά φορά αν βγάλουν τη μάσκα για να πιουν μια γουλιά καφέ μπορεί να χρειαστούν υπενθύμιση για να την ξαναεφαρμόσουν σωστά. Μια φορά μόνο φέτος το καλοκαίρι, σε εξωτερικό χώρο, συναντήσαμε την απροθυμία ενός (τότε) ανεμβολίαστου να φορέσει μάσκα και με την άμεση παρέμβαση ενός μέλους του ΔΣ δεν του επιτράπηκε η συμμετοχή στην ημερίδα, κάτι που επικροτήθηκε από όλους τους παρευρισκόμενους, του (εμβρόντητου) συμπαίκτη του συμπεριλαμβανομένου.

Αυτή τη στιγμή, η συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων στις ημερίδες μας είναι εμβολιασμένοι. Οι 2-3 ανεμβολίαστοι είναι συνεπέστατοι στις υποχρεώσεις τους, τόσο σε ότι αφορά την επίδειξη των αρνητικών τεστ όσο και στη χρήση της μάσκας. Έχω ακούσει τελευταία κάποιες “γκρίνιες” του στυλ “γιατί δεν το κάνουμε κι εμείς covid-free όπως στην Αθήνα” αλλά απάντησα ότι εφόσον τα πρωτόκολλα επιτρέπουν σε ανεμβολίαστους να λαμβάνουν μέρος σε αγωνίσματα που περιλαμβάνουν σωματική επαφή, είναι υπερβολικό να αποκλείουμε εμείς αθλητές οι οποίοι τηρούν τα μέτρα, χώρια που δεν πρόκειται να κερδίσουμε και τίποτα αφού η υποχρέωση για χρήση μάσκας δεν αίρεται σε περίπτωση που όλοι είναι εμβολιασμένοι.

Υπάρχουν, φυσικά, και ορκισμένοι πολέμιοι του (υποχρεωτικού) εμβολιασμού μεταξύ των συναθλητών μας, αυτοί όμως δεν έχουν εμφανιστεί ποτέ ως τώρα στις ημερίδες μας, θέλω να πιστεύω επειδή δε θέλουν να μπουν στη διαδικασία αντιπαράθεσης με κάποιους από τους υπόλοιπους.

Αυτά τα (όχι και τόσο) ολίγα από μένα. Ελπίζω να μη χρειαστεί να επανέλθουμε στο θέμα και να συνεχίσουν να μας απασχολούν μόνο λάθος αγορές και αθέμιτες πληροφορίες.