Γενικά θέματα Άλλο ένα θέμα “No Alert” Απάντηση στο: Άλλο ένα θέμα “No Alert”

#1465

Μίλτο, ούτε εγώ συμπαθώ αυτούς που δεν αλερτάρουν. Ιδιαίτερα από τη στιγμή που εγώ αλερτάρω τα πάντα. Και στο τέλος θα γράψω και μια αστεία περίπτωση. Και ακριβώς επειδή δεν συμπαθώ το no alert, τείνω να είμαι αυστηρός στους παραβάτες. Γι αυτό και με έχει φάει λίγο αυτή η ιστορία! Αυτό που λες για τα screen και τη ζημία παίκτη/άξονα, νομίζω ότι εδώ δεν ισχύει. Μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχουν screen. Όσον αφορά τις αθέμιτες, όλα καλά. Μόνο που εγώ έθεσα άλλο ερώτημα: όχι να ρωτήσει ο Β αλλά ο Ν στη σειρά του!

 

Ο Φίλιππος έθεσε μια πιο καφενόβια προσέγγιση! Το ακούω, αλλά σίγουρα δε θέλω να το δω στον όμιλό μου!

 

Και η “αστεία” ιστορία: είπαμε αλερτάρω τα πάντα. Weak, transfer, 4ο χρώμα, ΟΛΑ. Κάποια στιγμή λοιπόν, χρόνια πριν, παίζω με έναν Άγγλο. ACOL και Strong Twos. Ανοίγει λοιπόν ο Άγγλος 2, δεν αλερτάρω τίποτα, “φυσική” αγορά είναι, όπως τα μάθαμε το 96, 19-21 και 6φ χρώμα. Παίζουμε ένα σλεμάκι κοντρέ, κολάρο. Και οι αντίπαλοι τα παίρνουν κρανίο, “τι αγορές είναι αυτές” και τέτοια! Και με μια φυσικότητα απαντάω “γιατί εξάπτεστε; φυσική αγορά ήταν!”. Σημειωτέον ότι τότε οι κανονισμοί δεν μιλούσαν για “δηλώσεις που αναμένεται να κατανοήσει η πλειοψηφία” κλπ αλλά για ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ αγορές.

 

Καλό μήνα!