Γενικά θέματα Άλλο ένα θέμα “No Alert” Απάντηση στο: Άλλο ένα θέμα “No Alert”

#1461

Όχι, δε νομίζω ότι πάμε σε 70ρια. Όταν λέω “εν γνώσει του”, εννοώ ότι ξέρει ότι η αγορά του θα παρεξηγηθεί από το συμπαίκτη. Ο οποίος αγοράζει βάσει του τι σημαίνει η αγορά του Β, με την διαθέσιμη πληροφόρηση. Ούτε υπάρχει εξωγενής πληροφορία για το αν οι ΑΔ παίζουν Drury, τα λεγόμενα του Β ήταν “είπα Χ γιατί θεώρησα ότι το το 2 είναι Reverse Drury”. Αν είχαμε Screen, θεωρώ ότι ο Ν θα είχε τη σωστή πληροφόρηση. Θεωρώ, δε γνωρίζω! Και οι 3 συμφωνούμε, δεν είναι serious error. Serious error κατά τη γνώμη μου, είναι το Χ χωρίς να προστατευτεί ο Β ρωτώντας. Η ερώτηση βέβαια, θα μπορούσε να γυρίσει μπούμεραγκ σε άλλη περίπτωση. Για παράδειγμα, έστω ότι ρωτούσε και άκουγε απάντηση “σπαθιά” (για χάρη της κουβέντας, οι ΑΔ να μην παίζουν Drury). Και τώρα περάσει πάσο. Δεν μεταδίδει αθέμιτη ότι κάποιο ενδιαφέρον έχει, το οποίο παύει όταν ακούει “σπαθιά”; Με άλλα λόγια, πρέπει πάντα να περάσει πάσο (από τη στιγμή που δεν υπήρξε αλέρτ) και να φωνάξει διαιτητή μετά; Έχει και αυτό ένα ενδιαφέρον!

 

Να μπούμε τώρα λίγο στα παπούτσια του Ν. Αναπόφευκτα, όταν παίζουμε χωρίς Screen, πάμε λίγο σε καταστάσεις “γνωρίζω πως γνωρίζεις πως γνωρίζω πως γνωρίζεις κλπ”. Έχει πραγματικά σημασία η πληροφόρηση που έχει ο Ν για την αγορά, όταν γνωρίζει πως ο συμπαίκτης του αγοράζει έχοντας μία συγκεκριμένη πληροφορία (ή έλλειψη αυτής); Η σημασία του Χ αλλάζει ανάλογα με τη σημασία του 2. Αδιαμφισβήτητο. Ο Β επίσης γνωρίζει ότι η πληροφορία που μεταδίδει, αλλάζει βάσει σημασίας του 2. Και επιλέγει να τη μεταδώσει, γνωρίζοντας ότι βάσει πληροφόρησης, είναι λανθασμένη. Φαντάσου την περίπτωση να ρωτήσει ο Ν τι είναι το 2 στη σειρά του, να πάρει απάντηση “Drury” και ο Β να μη ζητήσει αλλαγή αγοράς. Πως ήξερε ο Β ότι είναι Drury όταν αγόρασε βάσει πληροφορίας ότι είναι σπαθιά; Ναι, οκ, βλέπω μία τάση συμπάθειας προς τον “αναίτιο” (που όπως έχω πει μετατρέπεται σε υπαίτιο λόγω της αγοράς του Β) άξονα. Μήπως όμως αυτή η συμπάθεια είναι υπερβολική και πάμε να “καθαρίσουμε” τον Β από την πατάτα ολκής που έκανε και τελικά το μόνο που πρέπει να δούμε είναι αν δικαιούνται οι ΑΔ το +800;