Γενικά θέματα Άλλο ένα θέμα “No Alert” Απάντηση στο: Άλλο ένα θέμα “No Alert”

#1460

Συμφωνούμε Τρύφωνα, δεν διαχωρίζουμε την πληροφόρηση που έχει ο Β από αυτήν που έχει ο Ν.

Η πληροφόρση που έχουν από την εξέλιξη της αγοράς, και δεδομένου ότι το 2 δεν έχει αλέρτ, είναι ότι το 2 είναι φυσικό. Το γεγονός ότι ο Βοράς παρά την έλλειψη αλερτ γνωρίζει απο εξωγενείς παράγοντες, ότι το 2 είναι Drury, είναι δική του ευθύνη, και δεν μας ενδιαφέρει. Η ερώτηση είναι, αν ο Β ζημιώθηκε. Αν ο Β ήξερε ότι το 2 είναι Drury (που ξέρει), τι αγορά θα έκανε; Δεν θα αγόραζε 2;  Άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δεν μπορεί να επικαλεσθεί ότι εγώ έκανα κλειδί, κι αν ήξερα ότι το 2 είναι Drury θα έλεγα πάσο.

Ο Νότος από την άλλη ζημιώθηκε. Η αγορά 3 όπως λέει και ο Τάκης, σαφώς έχει merit, απλά έχουμε το αγκάθι των 2ΝΤ. Δηλαδή αν η τρισμέγιστη Ανατολή έλεγε πάσο, το 3 είναι μάλλον η καλύτερη αγορά. Τώρα όμως μετά το 2ΝΤ, η αγορά 3 έχει ρίσκο. Δεν νομίζω όμως ότι είναι ρενόνς… εεε, εννοώ serious error. Ο Νότος λοιπόν αν ήξερε ότι το 2 είναι Drury, θα ήξερε ότι το κοντρ είναι σπαθιά και προφανώς δεν θα αγόραζε 3. Αν λοιπόν το 3, μετά τα 2ΝΤ δεν είναι serious error, επανορθώνουμε…

Τωρα αν όπως λες ο Βοράς αγόρασε εν γνώσει του κοντρ για να κάνει την διανομή …. μπάχαλο, τι να πω; Δεν μπορώ να το ξέρω, και μάλλον δεν μπορείς και να το αποδείξεις. Απλά νομίζω καταγράφεται. Αν αποδεικνύεται μάλλον πάμε στα 70άρια για νόμους περί ηθικής.