Γενικά θέματα Άλλο ένα θέμα “No Alert” Απάντηση στο: Άλλο ένα θέμα “No Alert”

#1458

Καλησπέρα στην παρέα!

Και καλώς εσμίξαμε!!

 

Δεν ξέρω από πού να αρχίσω.

Μάλλον θα ξεκινήσω ότι οι φίλοι μας παίζουν μια νεα version του αγαπημένου μας αθλήματος. Τόσο ο Βοράς όσο και η Ανατολή!

Δηλαδή εκπλητκική η υπόδειξη αντάμ στα σπαθιά, αλλά το άριστα το παίρνει το Free Bid της Ανατολής με 12 μπαλανσέ, Qx στα σπαθιά (αν είναι Drury) και Jxx στα καρά αν ήταν απέλ.

 

Ας πάρουμε λοιπόν το επικρατέστερο σενάριο ότι οι 3 ΑΔ και Β ξέρουν ότι είναι Drury και ο μοναδικός που δεν το έχει καταλάβει είναι ο Νότος, που ναι αν ήταν απέλ, παρότι έχει γεμίσει πόντους το τραπέζι, με 5 κούπες και Κχ καρό, έχει κάλλιστα την επιλογή να πει 3. Μην ξεχνάμε ότι η Ανατολή αγόρασε 3<sup>η</sup> θέση.

Τώρα αν ο συμπαίκτης του ήξερε ότι είναι Drury δεν μας νοιάζει, και όπως λέει ο Τρύφων, έχει κάθε δυνατότητα αν δεν ξέρει τι είναι να προστατευθεί.

Συνεπώς δεν εξετάζουμε το κακό μπριτζ, εξετάζουμε μόνο την  ζημιά του ΒΝ, αν αυτή προκλήθηκε από λάθος εξήγηση (έλειψη αλέρτ) ή από δικό τους σοβαρό λάθος.

Ο Βοράς ότι κι αν αγόρασε είναι άξιος της τύχης του κατά τη γνώμη μου, όμως ο Νότος αν ήξερε ότι είναι Drury το 2 τι θα αγόραζε;

Καταρχήν αφού η ΑΔ ήξερε ότι είναι Drury τότε δεν υπάρχει και αθέμητη. Όμως υπάρχει σαφέστατα λανθασμένη εξήγηση.

Έπρεπε ο Νότος να προστατευθεί; Αφού όλοι αγοράζουν ανενόχλητοι, γιατί να μπει στη διαδικασία να ρωτάει για το 2; Και να δημιουργεί και αθέμητες! Δεν ξέρω ίσως κι αυτό το ερώτημα να μπορούσε να μπει σε γκάλλοπ. Αλλά μάλλον θα προχωρούσα και χωρίς… Επίσης Τρύφωνα η ΑΔ είναι στην άμυνα συνεπώς και να είχε κάποια εξήγηση να διορθώσει, δεν θα μπορούσε να το κάνει πριν το τέλος της εκτέλεσης.

 

Άρα κατά τη γνώμη μου γκάλοπ για το τι θα αγόραζε ο Νότος με την σωστή εξήγηση.

Προφανώς δεν θα αγόραζε 3 κούπες! Εγώ θα περίμενα από τον συμπαίκτη μου να έχει τουλάχιστον QJ10xx στα σπαθιά, δεδομένου ότι έχω Ακχ, οπότε ή θα αγόραζα 3 σπαθιά, ή θα έλεγα πάσο.

Πιθανά σκορ:

3-2=-200, 3Χ-2=-500, 3=140, 3+1=170. Δεν θα τους αφήσω να παίξουν 2ΝΤ :), και μάλλον ούτε 4! Ούτε =, ούτε -1.

Και προφανώς οι στρογγυλοποιήσεις στα weighted, υπέρ του αναίτιου μοναχού καβαλάρη Νότου, που φαίνεται να παίζει μόνος του σε αυτή τη διανομή.

Επίσης σύσταση στον Νότο να αλλάξει συμπαίκτη!

sy