Γενικά θέματα Έλλειψη προειδοποίησης Απάντηση στο: Έλλειψη προειδοποίησης

#1355

Είχα και εγώ μια περίπτωση έλλειψης προειδοποίησης και μάλιστα με κάποια σκοτεινά σημεία. Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να ανοίξω καινούριο θέμα οπότε το βάζω εδώ.

Το Σάββατο, στον προκριματικό 1-11 (mini match 12 διανομών στο γύρο με τρεις ομάδες) και μόλις είχε αρχίσει ο 2ος γύρος, έρχεται ένας παικτης στο γραφείο μου και μου ρωτάει αν πρέπει να πει στους αντιπάλους πως ο συμπαίκτης του ξέχασε να αλερτάρει μια αγορά, πριν κάνει την αντάμ. Του είπα όχι και να με φωνάξει στο τέλος. Πράγματι, μετά το τέλος της εκτέλεσης, με φώναξαν στο τραπέζι και αντιμετώπισα αυτή την ομορφιά:

Όλοι στην 1η, dealer ο Βορράς

J86
652
J
987432
A2
Q83
AK10932
Q10
1095
A9
Q865
AK65
KQ743
KJ1074
74
J
Δύση Βορράς Ανατολή Νότος
P 1 3
5 All Pass

Το 3 δεν αλερταρίστηκε και ούτε ζητήθηκε καμία εξήγηση. Αποτέλεσμα +1, ΑΔ +420. Φυσικά, μετά την επιθεώρηση χεριών, οι ΑΔ με φώναξαν λέγοντας ότι αν ήξεραν τη διχρωμία, θα κατέληγαν στα 6.

Έκανα μερικές ερωτήσεις στη Δ.

– Αν γνώριζες τη διχρωμία, τι θα αγόραζες?

– Μπορεί κάνα CB, μπορεί 4, δεν ξέρω.

– Όταν λες CB, τι εννοείς? , ή

φυσικά, τι άλλο? (1-0!)

– Με αυτή την αγορά, δεν σου περνάει από το μυαλό η αγορά 4?

– Δεν ξέρω αν έχουμε 6 γιατί με την αγορά μπορεί να χάνουμε ΑΚ (2-0!)

– Και αν ήξερες ότι είναι διχρωμία, με το ίδιο σκεπτικό δεν μπορεί να χάνεις ΑΚ?

– Ε, κάπου θα έχει πόντους και ο συμπαίκτης μου (3-0, σφυρίζει ο διαιτητής, σπίτι μας να δούμε Αθλητική Κυριακή).

 

Αποφάσισα να κάνω ένα διπλό poll, παρουσιάζοντας το χέρι της Δ σε παίκτες που καθόταν Α και είχαν παίξει τη διανομή, παρουσιάζοντάς τους την αγορά και τι θα έκαναν αν είχαν εξήγηση 3= ή 3=. Μετά, έπιασα τους συμπαίκτες τους, τους έδωσα το χέρι της Α και τους εξήγησα την αγορά με τις επιλογές που έκανε ο συμπαίκτης τους αναλόγως εξήγησης και ρώτησα τι θα έκαναν. Από τα 3 ζεύγη, τα δύο σταμάτησαν στα 3ΧΑ και το ένα στα 5. Στα αποτελέσματα (6 φορές παίχτηκε η διανομή, έτρεχαν 3 παράλληλα mini match με τις ίδιες), μόνο μία φορά παίχτηκε 6= και μάλιστα το ζευγάρι που το έπαιξε (όπεν) σταμάτησε στα 3ΧΑ στο poll. Εννοείται πως δεν υπάρχουν κάρτες συμβάσεων! Τα άτομα τα οποία ρώτησα ήταν ίδιας ή μεγαλύτερης δυναμικότητας με τις ΑΔ του τραπεζιού. Στο άλλο τραπέζι, το αποτέλεσμα ήταν 3*-4Β, ΑΔ+800.

Αποφάσισα ότι το σκορ έχριζε αλλαγής σε 3ΧΑ+3, ΑΔ+490, σκορ το οποίο τους κόστισε 7 IMPS.

Το σκεπτικό μου ήταν ότι α) το Poll δεν έδειξε δυνατότητα συνέχειας, β) οι ΑΔ δεν έχουν τρόπο να μου αποδείξουν ότι έχουν αγοραστικές μεθόδους να βρουν το σλεμ και γ) η απόφαση της Δ να αγοράσει 5 χωρίς να προστατέψει τον άξονα ρωτώντας για τα 3, δείχνει έλλειψη οποιασδήποτε διάθεσης για κάτι παραπάνω. Ίσως το τελευταίο να είναι μέρος ζημίας που προκλήθηκε από ίδια απόφαση και να έπρεπε να δώσω σταθμισμένη βαθμολογία τώρα που το βλέπω καλύτερα. Και (κακώς) δεν προχώρησα σε έλεγχο της “απάθειας” του Β μετά την αγορά 3 του Νότου, σχολιάζοντας με το μόνιμο συμπαίκτη μου ότι αν κρατούσα το χέρι του Β και ο Ν αγόραζε 3 το οποίο είναι σπαθιά, θα αγόραζα 7 απευθείας (ναι, είμαι οπαδός των μεθόδων του Kokish).

 

Καλά τα έκανα γιατρέ μου?