Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου Απάντηση στο: Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

#1324

Τάκη, επίτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου. Θα είχες απόλυτο δίκιο αν εξετάζαμε την περίπτωση ενός απροετοίμαστου διαιτητή, εδώ όμως δεν αναφέρομαι σε αυτό. Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση ενός παίκτη που ο όμιλος του αναθέτει τα καθήκοντα του διαιτητή – ελλείψει άλλου διαθέσιμου – οφείλει επομένως με κάποιο τρόπο να τον εκπαιδεύσει ώστε να φτάσει κάποια στιγμή στο σημείο να έχει και απαιτήσεις από αυτόν.

Την εποχή που εγώ κλήθηκα από το σύλλογο μου να αναλάβω αυτές τις ευθύνες δεν υπήρχε κάποιος να με διδάξει, χρειάστηκε λοιπόν να αυτομορφωθώ για να μπορέσω να τα βγάλω πέρα. Φυσικά και δε μιλάω για θέματα ΔΚΑΜ, αλλά για όλα τα υπόλοιπα, τα οποία όμως εκείνη την εποχή ήταν ασύγκριτα λιγότερα, αφού περνούσαμε χειροκίνητα τα αποτελέσματα, καθώς δεν υπήρχαν BM, και γενικά ήταν πολύ λιγότερες οι απαιτήσεις.

Το γεγονός ότι ο Τρύφωνας, εσύ, εγώ, φροντίσαμε να εξελιχθούμε είτε από μεράκι είτε – αν θέλεις – από διαστροφή δε σημαίνει ότι πρέπει να απαιτούμε τα ίδια από τον Χ παίκτη που θα βρεθεί με την καυτή πατάτα στα χέρια. Μπορούμε όμως, αν του παρέχουμε αυτά τα μίνιμουμ εφόδια που έλεγα χθες, να σταθούμε δίπλα του συμβουλευτικά και επικουρικά.

Είπες, πολύ σωστά, για το εγχειρίδιο διαιτησίας, τον ΔΚΑΜ. Η ΕΟΜ φρόντισε να τον μεταφράσει, να τον τυπώσει και να τον διανείμει στους διαιτητές, δεν τον έψαξαν οι διαιτητές από μόνοι τους. Αλήθεια, που είναι το αντίστοιχο εγχειρίδιο για τη χρήση του PS; Για τα ΒΜ;

Την καλημέρα μου από το μουντό (φέρνει λίγο σε Μπέλφαστ σήμερα) Ηράκλειο.