Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου Απάντηση στο: Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

#1319

Γεια σου Φίλιππε.

Ευχαρίστως να στο στείλω (και σε όποιον άλλο θέλει) μόλις τελειώσει, όσα περισσότερα μάτια, τόσο πιο καλό το τελικό αποτέλεσμα. Απλά να έχετε υπόψιν ότι θα είναι μπόλικο, είμαι στη φάση περιγραφής των αγώνων και ήδη στις 35 σελίδες Α4. Και ακόμα δεν έχω βάλει Screenshots όπως σκοπεύω. Θα έχει και τριήμερα και επίσης αναλυτική περιγραφή του Περιφερειακού που κάναμε στην Κέρκυρα, βοήθησα πολύ στο στήσιμο και ο Μπάλλας είναι μεγάλο σχολείο όταν σε αφήνει να κάτσεις δίπλα του επί το έργον.

Με αυτό το σκεπτικό το ξεκίνησα κι εγώ, να μπορεί να διαβαστεί από κάποιον και να είναι αρκετά κατανοητό ώστε να μπορεί να τρέξει ένα τουρνουά. Στον όμιλό μου υπάρχουν άλλοι δύο έμπειροι διαιτητές που όμως πολλές φορές δυσκολεύονται στον τομέα PS/BM. Πριν κατέβουμε Αθήνα για την πιστοποίηση στις αρχές του 18, τους έκανα ένα μίνι σεμινάριο και σε ερωτήσεις που τους έκανα μετά του στυλ “αν σε ρωτήσει ο Πουρναράς τι κάνεις στην τάδε περίπτωση, τι θα απαντήσεις;” η απάντηση ήταν πολλές φορές “θα φωνάξω τον Τρύφωνα”. Από τότε το είχα στο μυαλό μου γιατί αν (χτύπα ξύλο) πάθω τίποτα, με βλέπω να επιστρέφω στον όμιλο και να βρίσκω ντάνες παρτιδόχαρτα για καταχώρηση και αποστολή.

Η δομή του, για να πάρετε μια ιδέα, είναι η εξής:

  • Εισαγωγή
  • Χρήση ντουπλικατιέρας
  • Περιγραφή και χρήση συστήματος Bridgemate II και διαθέσιμων επιλογών/λειτουργιών συμπεριλαμβανομένης της εφαρμογής για κινητά
  • Περιγραφή λειτουργιών Perfect Score και διαθέσιμων αγώνων
  • Περιγραφή διεξαγωγής ημερίδων και πολυημέρων/πρωταθλημάτων κάθε είδους (πλην ιδιάζουσων περιπτώσεων όπως τελικούς 1ης Βαθμίδας)
  • Άλλα χρήσιμα στοιχεία για το διαιτητή (cloud, άλλα εξωτερικά προγράμματα, άλλα οργανωτικά θέματα)
  • Ότι άλλο μου κατέβει στο κεφάλι το οποίο μπορεί να βοηθήσει τους διαιτητές (και δεν εννοώ τα τηλέφωνα του Τάκη, του Κηπουρού και του Μπάλλα!)