Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου Απάντηση στο: Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

#1318

Καλησπέρα και από μένα και Καλή Χρονιά.

Επιτρέψτε μου να διατυπώσω κι εγώ κάποιες σκέψεις μου.

Είναι γεγονός ότι δραστηριοποιούμαστε σε ένα άθλημα αμιγώς ερασιτεχνικό, τουλάχιστον στα στενά όρια ενός περιφερειακού ομίλου όπως ο δικός μου, είναι επομένως εξαιρετικά δύσκολο να ζητηθεί από κάποιον να λειτουργεί ως διευθυντής αγώνα με επαγγελματική ευσυνειδησία (νομίζω θα συμφωνήσετε μαζί μου οι «επαρχιώτες» ότι οι περισσότεροι το ξεκινήσαμε για «την ψυχή της μάνας μας»).

Τα τελευταία χρόνια η ομοσπονδία έχει κάνει άλματα προόδου στον τομέα της επιμόρφωσης στελεχών, τόσο στο χώρο της εκπαίδευσης όσο και σε αυτόν της διαιτησίας, χρειάζεται όμως μεγάλη προσπάθεια για να αυξηθεί αυτό το στελεχιακό δυναμικό.

Το πρόβλημα – κατά τη γνώμη μου – έγκειται στην παντελή απουσία κάποιων μίνιμουμ εφοδίων που θα επέτρεπαν σε εμάς τους λίγο πιο «παλιούς» να εκπαιδεύσουμε τους νεότερους. Θα σας δώσω ένα παράδειγμα:

Ο όμιλος μας έχει αρχίσει τα τελευταία 2-3 χρόνια να μεγαλώνει. Είχαμε μια-δυο καλές σειρές, με αποτέλεσμα να έχει αυξηθεί ο αριθμός των παικτών. Αυτοί θέλουν να παίζουν, εγώ όμως δε μπορώ να διαθέσω μια επιπλέον μέρα για να διευθύνω ένα ακόμα τουρνουά. Μοιραία λοιπόν ο κλήρος θα πέσει σε κάποιον άλλο που θα προσφερθεί να το αναλάβει. Τι έχω εγώ στα χέρια μου για να τον βοηθήσω; Απολύτως τίποτα. Μόνο όσα με δίδαξε η ενασχόληση μου με τη διεύθυνση αγώνων τα προηγούμενα χρόνια.

Χτυπάει το τηλέφωνο την ώρα που έχω μάθημα, που οδηγώ, που είμαι στο σούπερ μάρκετ: «Έλα, έστειλα στα bridgemate, αλλά όταν μου έγραψε να στείλει τα ονόματα εγώ πάτησα όχι. Πώς θα το κάνω τώρα να φαίνονται τα ονόματα;»

Απάντηση μου: «Δεν πειράζει, ας μη φαίνονται και μια φορά».

  • Ερ: Δεν έβαλα το λάπτοπ στη μπρίζα, έσβησε και σταμάτησε ο σέρβερ. Τι να κάνω;
  • Απ: Μοίρασε χαρτάκια και πέρασε στο τέλος τα αποτελέσματα χειροκίνητα.
  • Ερ: Μου ήρθε ένα ζευγάρι ακόμα και μόλις ξεκίνησα. Τι να κάνω;
  • Απ: Στείλ’ τους για ρακές.

Καταλαβαίνετε πόσες ακόμα τέτοιες ερωτήσεις και απαντήσεις  μπορεί να προκύψουν σε ώρες που δεν είμαι σε θέση να απαντήσω (και η αλήθεια είναι ότι έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που την πάτησα κι εγώ σε κάποιες παρόμοιες περιπτώσεις άρα – και να είμαι σε θέση – μπορεί και να μη θυμάμαι να απαντήσω).

Πώς θα λυνόταν το πρόβλημα;

Είναι επιτακτική ανάγκη να υπάρξει ένα εγχειρίδιο που θα εξηγεί λεπτομερώς τις προετοιμασίες για τη διεξαγωγή μιας ημερίδας , καθώς και οδηγίες για το τι πρέπει να γίνει ώστε να διορθωθούν κάποια τεχνικά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν κατά τη διάρκεια της. Δε συζητώ για τριήμερα (υποτίθεται ότι κάποιος που ξεκινάει να διευθύνει ένα τριήμερο έχει γράψει αρκετές ανθρωποώρες στο κουρμπέτι) αν και θα ήταν ευχής έργο, αλλά ας ξεκινήσουμε από το άλφα.

Ξεκίνησε να το κάνει ο Τρύφωνας (btw Τρύφωνα όταν τελειώσεις στείλε μου κι εμένα μια κόπια για παρατηρήσεις και διορθώσεις, θα σου είμαι υπόχρεος), αλλά δε μπορεί η ΕΟΜ να επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων (Τάκη για σένα χτυπάει η καμπάνα).

Όσο για την αλληλοστήριξη, εγώ τουλάχιστον δεν έχω παράπονο, όσες φορές χρειάστηκε κάποιος βρέθηκε να με ξελασπώσει. Το αποκορύφωμα; Μια φορά ξεκινώντας ένα διήμερο τουρνουά ομάδων, με δύο χωριστούς αγώνες (ΟΠΕΝ και 1-9) και διαφορετικό πλήθος διανομών ανά αγώνα σε ένα σέρβερ, μου έβγαζε κάποιο μήνυμα λάθους και δεν τους φόρτωνε. Παίρνω τον Κηπουρό (που έστηνε κι εκείνος τουρνουά με 30 ομάδες εκείνη την ώρα), του λέω «σώσε με, αυτό κι αυτό μου συμβαίνει» και μου λέει με τη μεγαλύτερη φυσικότητα του κόσμου: «πήγαινε στις ρυθμίσεις του υπολογιστή και άλλαξε την ημερομηνία αντί για slash να ξεχωρίζει με παύλα». Δεν περιγράφω άλλο !!!!!