Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου Απάντηση στο: Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

#1317

Δυστυχώς έχεις δίκιο Τάκη. Ευτυχώς, μιλάω εκ του ασφαλούς καθώς τις τελευταίες μέρες έχω καταπιαστεί με τη συγγραφή ενός εγχειριδίου διεξαγωγής αγώνων το οποίο θα σου στείλω για προτάσεις και διορθώσεις μόλις τελειώσω. Μόλις περάσει και αυτό το τεστ, θα το παραχωρήσω στην ΕΟΜ/ΚΕΔ προς δημοσίευση, ελπίζοντας να αποτελέσει ένα εργαλείο για νέους ή επίδοξους διαιτητές. Δεν με νοιάζει να γίνω φίρμα, οπότε σκοπός είναι να αποτελέσει την έναρξη μιας συλλογικής προσπάθειας από όσους επιθυμούν να συμμετέχουν. Ίσως έτσι, ξεκολλήσει και το Γουίκι.

Περιέχει οδηγίες και διευκρινήσεις για Pefect Score, Bridgemate, Duplimate καθώς και πρακτικές διεξαγωγής αγώνων, από μια απλή ημερίδα μέχρι ένα Περιφερειακό.

Η αλληλοστήριξη στην οποία αναφέρομαι, έχει να κάνει με αγώνες και την εννοώ ως εξής: αν με καλέσεις εσύ στο τραπέζι σου για μια αντάμ εκτός σειράς και εγώ ξεχάσω να πω τι γίνεται με τα τιμωρημένα φύλλα, δεν θέλω να ακούσω “τι λες ρε άσχετε” αλλά “μήπως σου ξέφυγε κάτι?”. Τουλάχιστον αυτή την πρακτική ακολουθώ εγώ.