Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου Απάντηση στο: Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

#1316

Είμαι της άποψης ότι οι διαιτητές πρέπει να αλληλοστηριζόμαστε.

Αυτό εγώ πρακτικά δε βλέπω να συμβαίνει.

Έχουμε, για παράδειγμα, οι διαιτητές αυτό το forum όπου μπορούμε να συζητήσουμε απορίες και να ανταλλάξουμε ιδέες. Πέρα όμως από την γνωστή τετράδα, κανείς (σχεδόν) δε συμμετέχει εδώ. Κανείς δε γράφει τους προβληματισμούς του, ούτε βάζει το δικό του λιθαράκι στη συζήτηση.

Ακόμη και τα τηλεφωνήματα και τα email που δέχομαι ή οι απορίες που μου απευθύνουν πολλοί, φαίνεται να έχουν στόχο “πως θα περάσουμε τις επόμενες εξετάσεις” και όχι πως θα γίνουμε καλύτεροι διαιτητές / διοργανωτές και θα παίρνουμε πιο σωστές αποφάσεις.

Παράλληλα, ελάχιστοι είναι αυτοί που θα ασχοληθούν με το να στείλουν μία αναφορά για πρόβλημα ή ιδέα για την περαιτέρω βελτίωση του PS (θυμηθείτε, του δικού σας εργαλείου), για να μην αγγίξω, φυσικά, το θέμα του wiki, όπου κανείς δεν έχει γράψει εκεί το παραμικρό.

Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί είναι πιο ανέξοδη η γκρίνια από τη συμβολή. Όταν όμως, σε αυτούς που με ρωτούν γιατί δεν υπάρχει ένα πλήρες εγχειρίδιο του PS κάνω την ερώτηση: “εσύ τα 5 πράγματα που ξέρεις να κάνεις εκεί, τα έχεις γράψει κάπου για να τα διαβάσουν άλλοι που δεν τα ξέρουν;” απάντηση δεν παίρνω. Οπότε κάνω άλλη ερώτηση: “όταν αγόρασες υπολογιστή, είχε μέσα εγχειρίδιο;” ή “αν είχες εγχειρίδιο του Word, θα γινόσουν καλύτερος συγγραφέας;”. Ούτε και σε αυτά τα ερωτήματα παίρνω απάντηση.