Γενικά θέματα Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου Απάντηση στο: Δημοσίευση διαλέξεων σεμιναρίου

#1313

Μπορώ να σου πω τι έχω καταλάβει από την παρουσία μου στις τελευταίες ΓΣ τις ΕΟΜ και με συζητήσεις με μέλη του ΔΣ.

Στόχος της ΕΟΜ, είναι κάποια στιγμή στο μέλλον όλοι οι διαιτητές να έχουν περάσει από μια διαδικασία εξετάσεων. Πιο παλιά, όλοι οι αθλητές του Μπριτζ ήταν ταυτόχρονα και δόκιμοι διαιτητές, κατηγορία διαιτητή 5 δηλαδή. Αυτό σήμαινε ότι πρακτικά, ιδιαίτερα στα σωματεία της Περιφέρειας, οποιοσδήποτε μπορούσε να διευθύνει έναν προαποφασισμένο αριθμό ημερίδων και με μια βεβαίωση του ΔΣ του ομίλου, να “προαχθεί” σε έμπειρο (ΔΔ 4) και να διευθύνει ακόμα και αγώνες 3ης βαθμίδας με Έγκριση της ΕΟΜ, η οποία δεν είχε κανένα τρόπο να γνωρίζει την “ποιότητα” αυτού του διαιτητή. Βάλε την άγνοια πολλών παικτών για τους κανονισμούς (ιδιαίτερα στην περιφέρεια), βάλε και το ότι καταργήθηκαν οι επιτροπές εφέσεων στους ομίλους, κακά τα ψέμματα είχαμε διαιτητές “έμπειρους” που οι αποφάσεις τους θα έπρεπε να γραφτούν σε βιβλίο και μετά να σταλθούν στη Σπιναλόγκα. Οι πτυχιούχοι, δεν είχαν τέτοιο θέμα καθώς έπρεπε να δώσουν εξετάσεις. Και σοβαρά να μην το έβλεπαν, έπρεπε να διαβάσουν για να πάρουν τον τίτλο και όλο και κάτι έμενε. Την τελευταία διετία λοιπόν, έχει αλλάξει το σύστημα απονομής τίτλων για δόκιμους και πτυχιούχους. Λεπτομέρειες θα βρεις στο Άρθρο 5.6.6 των Παγίων, αλλά περιληπτικά για να γίνει κάποιος έμπειρος, πρέπει να δώσει και εξετάσεις πέραν των λοιπών κριτηρίων.

Δεν αντιμετωπίζονται λοιπόν διαφορετικά, ίσα ίσα, αυτή η απόφαση τους “φέρνει στα ίσα” με τους δόκιμους και έμπειρους της τελευταίας διετίας.

Για το τελευταίο σου ερώτημα, η ΕΟΜ και η ΚΕΔ προκυρήσσουν συχνά πυκνά προαγωγικές εξετάσεις και σεμινάρια. Αυτές οι εξετάσεις, δεν είναι τέτοιες. Ίσα ίσα, σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΟΜ, αν κάποιος έμπειρος άνω της διετίας δεν συμμετέχει στις εξετάσεις, χάνει το δικαίωμα διαιτησίας σε αγώνες 5ης βαθμίδας. Ας περάσουν λοιπόν από αυτή τη διαδικασία, και στις επόμενες προαγωγικές θα μπορέσουν να δοκιμάσουν να προαχθούν.

Είμαι της άποψης ότι οι διαιτητές πρέπει να αλληλοστηριζόμαστε. Ιδιαίτερα όσοι δεν είμαστε επαγγελματίες αλλά ασχολούμαστε με τη διαιτησία για να βοηθήσουμε τον όμιλό μας. Για να το κάνουμε όμως αυτό, πρέπει και η ποιότητα των αποφάσεων να είναι η αναμενόμενη. Όταν εγώ παίζω σε κάποιον αγώνα που διαιτητεύει άλλος, περιμένω οι αποφάσεις του και η συμπεριφορά του να είναι σε ένα κάποιο επίπεδο. Έτσι, δεν θα χρειαστεί να αμφισβητήσω κάποια απόφαση ενός συναδέλφου (δεν μιλάω για περιπτώσεις κρίσεως, ακόμα και μεγάλα κεφάλια την πατάνε εκεί) λόγω έλλειψης γνώσεων από μέρους του. Ε, αυτό το επίπεδο θεωρώ ότι προσπαθεί να διασφαλίσει η ΕΟΜ με αυτή τη διαδικασία. Το ότι ένας αγώνας είναι ημερίδα ομίλου 5ης βαθμίδας με ενδεχομένως χαμηλό επίπεδο και συμμετέχοντες που έρχονται απλά για να περάσουν την ώρα τους, δεν σημαίνει ότι αυτοί οι συμμετέχοντες δεν αξίζουν κάποιου επιπέδου διαιτησία.

 

Συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση αλλά μου έδωσες αφορμή να γράψω κάποιες σκέψεις παραπάνω!