Γενικά θέματα Λανθασμένη εξήγηση και πιθανή ζημία. Απάντηση στο: Λανθασμένη εξήγηση και πιθανή ζημία.

#1295

Καλημέρα Ναταλία.

Όπως είδες στο ποστ μου, δεν αναφέρθηκα καν σε πιθανές αγορές. Αυτό, γιατί ρώτησα τους αναίτιους πως θα πήγαιναν την αγορά έχοντας τη σωστή πληροφορία και δεν μου έδωσαν ούτε μία ακολουθία η οποία οδηγεί σε σλεμ και μάλιστα με ανοιχτά φύλλα. Έδειχναν μάλιστα σίγουροι ότι η Α θα πει Χ ακόμα και αν λάβει εξήγηση “Weak στα καρά”. Σε μία τέτοια περίπτωση, υπάρχει νόημα να ερευνήσω πως θα πήγαινε η αγορά, όταν μου έχουν παρουσιάσει 3 διαφορετικές ακολουθίες και καμία δεν οδηγεί σε σλεμ? Το “δεν ξέρω αν θα ρωτούσα άσσους” που μου είπε η Δ (1-2-Χ-2-2-4-Π-?) με τα 4 χέρια ανοικτά, εγώ το μεταφράζω ως “δεν θα ρωτούσα άσσους” με τα φύλλα κλειστά. Υπάρχει νόημα στο να ψάξω πιθανότητες όταν έχω δεδομένες απαντήσεις?

Νομίζω πως το 20% που σταθμίζεις το σλεμ στο σκεπτικό σου, είναι κάπως…ψυχοπονιάρικο! Αν στις ερωτήσεις που έκανα άκουγα σε οποιαδήποτε στιγμή τις λέξεις “cuebid” ή “splinter”, θα το έδινα αυτόματα. Και όχι σταθμισμένα, ακόμα και με κίνδυνο να κατηγορηθώ ότι το να δώσω 6= είναι προς όφελός μου μιας και ανεβάζει το datum των Α/Δ και μειώνει τις απώλειές μου μιας και στο δικό μου τραπέζι οι Α/Δ το πήγαν.