Γενικά θέματα Α.Π. – Μήπως διαβάζω πολλά αστυνομικά γιατρέ μου; Απάντηση στο: Α.Π. – Μήπως διαβάζω πολλά αστυνομικά γιατρέ μου;

#1266

Ο έντιμος και με γνώση νόμων, για να μην κατηγορηθεί, “οφείλει” να αγοράσει τα φύλλα του σε τέτοιες περιπτώσεις και όχι να πασάρει αν πιστεύει ότι το 2ΧΑ υπερέχει σαν αγορά. Αν και το πάσο νομίζω στα ζεύγη ότι υπερέχει στην προκειμένη περίπτωση, αλλά αυτό θα το δείξει το γκάλοπ.

Το θέμα είναι η σημασία του κοντρ. Και η πλειονότητα τουλάχιστον το παίζει ομιλίας, που σημαίνει κοντή κούπα και θέλει να συνεχιστεί η αγορά. Μπορεί λοιπόν να έχει 9 πόντους, μπορεί να έχει 15 πόντους(!), μπορεί να έχει και 11-12 πόντους με πιο ακατάλληλο χέρι, 2φ ή 3φ κούπα, που όμως δεν έχει να αγοράσει ΧΑ.

Για τον 72γ λοιπόν, πιστεύω πως ακόμα και στο “σατανικό”σενάριο που περιγράφεις, ότι δλδ η Α είχε ακούσει όλα αυτά από ένα διπλανό τραπέζι, δεν νομίζω ότι καθυστερώντας επίτηδες να κοντράρει “αναγκάζει” το συμπαίκτη να μείνει. Δλδ χωρίς σκέψη, προσωπικά, θα έμενα πιο εύκολα για το magic 200 hundred με το χέρι της Δ, ενώ με τη σκέψη θα με ζώνανε τα φίδια. Άρα μια ανέντιμη Α, που έχει ακούσει όλα αυτά, και θέλει να το εκκμεταλλευτεί, μάλλον πρέπει να κοντράρει αμέσως!