Γενικά θέματα Λάθος αγορά ή λάθος εξήγηση? Απάντηση στο: Λάθος αγορά ή λάθος εξήγηση?

#1250

Καλημέρα κι από μένα. Έτσι για να γίνει και το σκόρ συμμετεχόντων στο topic, Επαρχία – Αθήνα 2-2 🙂

Πέρασαν επίσης 3 μήνες θα μου πείτε, αλλά τώρα έπεσαν στην αντίληψη μου τα διάφορα posts. Δεν λάμβανω ενημέρωση (δεν ξέρω υπάρχει Τάκη RSS ή κάτι άλλο για νέο topic) ότι υπάρχει κάτι καινούργιο, και νόμιζα ότι είχαμε ‘παγώσει’ Χαίρομαι λοιπόν που υπάρχει κίνηση στο forum.

Θα κάνω αρχικά τον συνήγορο του Φίλιππου και του Τρύφωνα, που θέλουν να εφαρμόσουν διπλή βαθμολογία, το οποίο θα το κάνουν βάσει του νόμου 12Γ1ε. Στη προκειμένη περίπτωση λοιπόν για να εφαρμοσθεί διπλή βαθμολογία, πρέπει να υποστηρίξετε ότι η αγορά 2 πίκες από την Δ, αποτελεί εξαιρετικά σοβαρό λάθος και μάλιστα άσχετο με την παράβαση.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν ισχύει αυτό, όσο και αν μας φαίνεται γκάφα η αγορά 2 πίκες,. Όταν υπάρχει παράβαση (λανθασμένη εξήγηση), ο αναίτιος όπως και να έχει το πράγμα, έχει ελαφρυντικά! Τόσα πολλά θα μου πείτε; Μάλλον ναι, αλλά ένα γκάλοπ μπορεί να μας βγάλει από τη υποκειμενική μας κρίση…