Γενικά θέματα Α.Π. – Μήπως διαβάζω πολλά αστυνομικά γιατρέ μου; Απάντηση στο: Α.Π. – Μήπως διαβάζω πολλά αστυνομικά γιατρέ μου;

#1234

Καλημέρα.

Συμφωνούμε επομένως όλοι ότι με το χέρι της Ανατολής κοντράρουμε, άλλος αμέσως κι άλλος ακόμα πιο γρήγορα!

Εδώ λοιπόν ξεκινάει ο προβληματισμός μου, προσπαθώντας να αποκρυπτογραφήσω τα καθυστερημένα αντανακλαστικά της Ανατολής (να επισημάνω, Τρύφωνα, ότι το κοντρ δείχνει σίγουρα κάτι παραπάνω, δεν είναι δηλαδή, όπως το θέτεις, υποχρεωτικό): αφού έχει τυπικό χέρι για κοντρ γιατί δεν το κάνει αμέσως;

Τι θα καταλάβει η Δύση; Μάλλον κάτι απ’ αυτά που ανέφεραν ο Τάκης και η Ναταλία, δηλαδή ένα χέρι διαφορετικό – και σίγουρα πιο αδύνατο – απ’ αυτό που κρατάει στην πραγματικότητα η Ανατολή.

Απευθυνόμενος σε παίκτες των οποίων τις μπριτζιστικές ικανότητες εκτιμώ (συμπεριλαμβανομένων και υμών), κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το 2ΧΑ μετά το άμεσο κοντρ υπερέχει ελαφρώς του πάσο, άρα σίγουρα το πάσο αποτελεί λογική εναλλακτική (ειδικά στα ζεύγη και στην 1η εναντίον 2ης).

Αν υποθέσουμε ότι η σκέψη πριν το κοντρ δείχνει αυτό που λέμε, τότε σίγουρα το πάσο συγκεντρώνει αισθητά λιγότερες πιθανότητες από το 2ΧΑ, άρα ένας παίκτης που σκαμπάζει από νόμους και παίζει τίμια θα πασάρει (16Β1α).

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου είναι η εξής:

Πώς θα μπορούσε η Ανατολή να «εκμαιεύσει» το πάσο της Δύσης; Μήπως ήταν τελικά αυτή η επιδίωξη της με την παραβίαση του τέμπο;