Γενικά θέματα Α.Π. – Μήπως διαβάζω πολλά αστυνομικά γιατρέ μου; Απάντηση στο: Α.Π. – Μήπως διαβάζω πολλά αστυνομικά γιατρέ μου;

#1231

Καλησπέρα σας!

Στο πρώτο ερώτημα, απαντάω κι εγώ dbl με κλειστά τα μάτια και με τα δύο χέρια στο καρτελάκι και μάλιστα πριν προλάβει το πάσσο του Β να ακουμπήσει στο τραπέζι.

Στο δεύτερο ερώτημα, απαντάω με ερώτηση: “γιατί πάσσαρα ως Δ τις 2 και δεν είπα 2ΧΑ απευθείας?”. Δείχνει το dbl της Α έξτρα φύλλο, ή είναι υποχρεωτικό καθώς ενδέχεται να υπάρχει περίπτωση trap? Αν είναι υποχρεωτικό, τότε σαφώς το break in tempo μεταδίδει αθέμιτη πληροφορία. Αν δεν είναι υποχρεωτικό, τότε το dbl δείχνει έξτρα φύλλο οπότε το πάσσο στις 2* είναι λογικότατο, ασχέτως tempo. Ταυτόχρονα, το άμεσο 2ΧΑ από τη Δ αντί για πάσο, τι χέρι δείχνει? Ας τα δούμε ένα ένα (ακολουθεί σεντόνι!)

 

1η Περίπτωση: Το dbl ΕΙΝΑΙ υποχρεωτικό. Αυτό σημαίνει ότι η Δ είτε πάσσαρε για trap έχοντας υπόψιν ότι απέναντι μπορεί να βρει 5π και πέντε πίκες (άρα η Α έχει το στόλο, που δεν ισχύει εδώ, και πασάρει χαρωπά το dbl) είτε το 2ΧΑ θα έδειχνε κάτι άλλο από το χέρι που έχει. Τι όμως? 18-19? Πάλι trap θα έκανε και θα πάσσαρε το Χ. Ημιομαλό 15ρι τύπου 5422 (2-4-5-2)? Πάλι trap θα έκανε και θα πάσσαρε. Μένει μόνο το 13-14 και μάλλον χωρίς 4φ κούπα, 2-3-5-3 πχ.

2η Περίπτωση: Το dbl ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό που σημαίνει ότι η Α έχει έξτρα φύλλο οπότε η Δ με το χέρι της πασάρει. Σε μία τέτοια περίπτωση, το άμεσο 2ΧΑ από τη Δ αντί για πάσσο, θα έδειχνε κάποιο χέρι που δεν ενδιαφέρεται να εισπράξει 500ρικο και αν η Α έχει έξτρα φύλλο (πόντους και μισό κράτημα κούπα) το 3ΧΑ είναι το καλύτερο συμβόλαιο. Οπότε το πάσσο μετά τις 2 δείχνει είτε καλή με προοπτικές 2* αν πει Χ η Α, είτε χέρι χωρίς κράτημα (οπότε θα αγοράσει μετά 2 δείχνοντας ακριβώς 2φ και ψάχνοντας κάποιο μινέρ αν δεν βρει 5φ απέναντι).

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η μόνη περίπτωση να πασσάρει η Δ στην κόντρα, είναι να γνωρίζει το έξτρα φύλλο του συμπαίκτη. Δηλαδή το Χ να ΜΗΝ είναι υποχρεωτικό και να δείχνει ακριβώς αυτό.

Πολύ ωραία διανομή αν παίζεις 1ΧΑ 10-12 1η εναντίον 2ης! Η 3ΧΑ θα παίξεις ή, αν πεταχτεί ο Ν μετά το Stayman, 2*-3 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με το τέμπο!