Γενικά θέματα Λάθος αγορά ή λάθος εξήγηση? Απάντηση στο: Λάθος αγορά ή λάθος εξήγηση?

#1180

Καλημέρα.

Επιτρέψτε μου να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου.

Το όλο ζήτημα ξεκινάει από τη στρεβλή αντίληψη της Δύσης για το κοντρ της Ανατολής. Νομίζω ότι αν ρωτήσουμε 100 παίκτες κατηγορίας 6+ για το τι σημαίνει αυτή η αλληλουχία αγορών, δε θα βρεθούν πάνω από ένας ή δύο να μας πουν ότι το κοντρ στα 2 θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε άλλο από υπόδειξη αντάμ.

 

Να μπω λίγο στα παπούτσια της Δύσης…

Ο συμπαίκτης μου:

Α. Δεν άνοιξε την αγορά,

Β. Δεν έκανε κάποια δήλωση που να υποδεικνύει πίκες στο 2ο γύρο,

Γ. Ξαφνικά μπουκάρει στον 3ο γύρο με ένα κόκκινο χαρτάκι στο τραπέζι.

Τι να συμπεράνω; Ότι του είχε κρυφτεί κανένα ΑΚ (άντε ΚQ γιατί εγώ έχω τον άσο) πίκα πίσω από το τρίο καρό και έγινε αποκάλυψη τώρα ή ότι κάτι θέλει να μου πει για τα σπαθιά;

Ξέρω καναδυό περιπτώσεις παικτών όπου θα μπορούσα να σκεφτώ την πρώτη εναλλακτική, αλλά για όλους τους υπόλοιπους θα πόνταρα τα υπάρχοντα μου στη δεύτερη.

Θεωρώ ότι ένας παίκτης που μπορεί να κάνει την ανάλυση και να βγάλει τα σπαθιά 15, μπορεί επίσης να αντιληφθεί ότι κάπου υπάρχει bug στην αγορά. Χωρίς να γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις, τείνω να πιστέψω ότι η αγορά της Δύσης έγινε με την όποια «ασφάλεια» σου παρέχει η κλήση του διαιτητή σε περίπτωση λανθασμένης εξήγησης, το γνωστό «ναι, αλλά αν μου είχαν δώσει σωστή εξήγηση εγώ θα είχα κάνει αυτό κι εκείνο και το άλλο…»

 

Τώρα, για τη διπλή βαθμολογία που πρότεινε ο Τρύφωνας: Σίγουρα δεν παίζει το 3ΧΑ= (υπάρχουν 11 κεφαλάτες μπάζες και πολλές πιθανότητες για 12). Σίγουρα επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να παιχτεί ποτέ 2x για να το δώσω σε οποιονδήποτε. Αν ήταν να σκεφτώ για διπλή βαθμολογία θα επέλεγα 3ΧΑ+2 για ΒΝ (βάσει του 21Β3) ώστε να αφαιρέσω το πλεονέκτημα που απέκτησε ο υπαίτιος άξονας εξαιτίας της παράβασης (γιατί υπάρχει παράβαση) και (αν ήθελα να γίνω κακούλης) το αποτέλεσμα του τραπεζιού για τις ΑΔ για να μάθουν αυτοί. Επειδή όμως δεν έχω τόσο άχτι σε κανέναν, μάλλον θα έμενα στο 3ΧΑ+2 και για τους δύο άξονες.

Τους χαιρετισμούς μου από την Κρήτη.