Γενικά θέματα Λάθος αγορά ή λάθος εξήγηση? Απάντηση στο: Λάθος αγορά ή λάθος εξήγηση?

#1175

Επανέρχομαι για να ολοκληρώσω τις σκέψεις μου και να μην αφήσω αμφιβολίες για τις προθέσεις μου σε όσους μας παρακολουθούν.

Αγοραστικά μπορούμε να (ιερο)εξετάσουμε και τους τέσσερις παίκτες για τις επιλογές τους (δις τον Νότο), αλλά δεν είναι αυτός ο ρόλος μας. Ως διαιτητές, άσχετα με το τι πιστεύουμε ότι πρέπει να “πάθουν” οι παίκτες με τα καμώματά τους, είμαστε υποχρεωμένοι να εφαρμόζουμε τους Νόμους. Και είναι αλήθεια ότι ο Βορράς αγόρασε 2 ως CBS ή NMF, κάτι που δεν εξηγήθηκε σωστά από τον Νότο. Άρα, βάσει ΔΚΑΜ, πρόκειται για λανθασμένη εξήγηση.

Καλούμαστε, λοιπόν, να δούμε τι θα είχε συμβεί αν η Δύση είχε τις σωστές πληροφορίες. Είναι αλήθεια ότι θα είχε πει πάσο στα 2, αφού, σύμφωνα με όσα μας είπε, το κοντρ της Ανατολής τιμωρεί τη συμβατική αγορά 2. Πριν, όμως, δικαιώσουμε τη Δύση και της προσφέρουμε απλόχερα ένα top, πρέπει να σκεφτούμε τι θα είχε συμβεί στη συνέχεια. Τι θα είχε κάνει ο Βορράς, μετά την αγορά:

Δύση Βορράς Ανατολή Νότος
πάσο 1
πάσο 1 πάσο 1ΧΑ
πάσο 2 κοντρ πάσο
πάσο ?

Μπορεί να κάνουμε διάφορες υποθέσεις, αλλά ένα gallup σε παίκτες αντίστοιχης δυναμικότητας θα μας πείσει.

Προσωπικά θεωρώ πιθανότερο να κάνει κάποια επιτακτική αγορά, όπως 2, ή να πηδήξει εις πανικό στα 3ΧΑ (θεωρώντας αρκετή την “ανοχή” του συμπαίκτη στα σπαθιά, αφού πέρασε πάσο μετά το κοντρ). Πιστεύω ότι δύσκολα θα μείνουν οι ΒΝ έξω από τη μανς, αλλά δε συζητάω να παίξουν 2x ή σλεμ σε //ΧΑ. Θα αναπροσαρμώσω έτσι το σκορ και θα φύγω από το τραπέζι κουνώντας το κεφάλι μου, από μέσα μου.

Να συμπληρώσω, τέλος, στην ανάλυση που έκανα στην αρχική μου απάντηση (σχετικά με την πιθανότητα – κατά Δύση – να έχει πίκες η Ανατολή), ότι ξέχασα πως η Ανατολή έχει αρχικά πασάρει. Ως εκ τούτου, δε μπορεί να έχει το χέρι που περιέγραψα. Το κοντρ στα 2 είναι σαφώς υπόδειξη αντάμ. Η αγορά της ήταν σωστή, με βάση τις προθέσεις της. Τα φύλλα ήταν λάθος.